اجرای رنگ اکریلیک روی دیوار گچی

رنگ اکریلیک روی دیوار گچی

آیا می توانید از رنگ اکریلیک روی دیوار گچی استفاده کنید؟

رنگ اکریلیک به دلایل ویژگی هایی که دارد بسیار معروف و البته محبوب شده است. شما می توانید از رنگ اکریلیک روی دیوار گچی استفاده کنید. چرا که از رنگ اکریلیک می توانید روی سطوح مختلف استفاده کنید و با عناصر دیگر مخلوط کنید تا قوام آن افزایش یابد و بافت آن تغییر کند. رنگ های اکریلیک با تنوع رنگی بسیاری که دارند، دیوار شما را زنده تر و جذاب تر می کند. اما وقتی صحبت از نقاشی روی گچ می‌شود، علاوه بر رنگ زنده و سازگاری آن با مواد مختلف، باید عوامل دیگری را نیز در نظر بگیرید.
در حالی که می توانید از رنگ اکریلیک روی گچ استفاده کنید، اما بدون انجام مراحل و اقدامات مناسب، می تواند پوسته پوسته و دردسرساز شود. همان طور که می دانید گچ تمایل به جذب آب بالایی دارد. به همین دلیل با جذب آب، رنگی اکریلیک که روی دیوار گچی اعمال شده است، با آن پیوند می خورد. پس بهتر است بدانید که گچ چگونه با رنگ اکریلیک دیوار واکنش می دهد. و یا رنگ اکریلیک روی دیوار گچی، چگونه به آن می چسبد؟
در اینجا به نحوه استفاده از رنگ اکریلیک روی دیوار گچی می پردازیم. همچنین بررسی می کنیم چه اقداماتی باید انجام شود تا رنگ اعمال شده زیباتر به نظر برسد و بدون مشکل به سطح بچسبد.

آیا رنگ اکریلیک روی گچ به کار می رود؟

رنگ اکریلیک به دلیل تطبیق پذیری و قابلیت چسبیدن روی سطوح مختلف کاملاً مشهور است. با مراقبت و روش های مناسب می توانید رنگ اکریلیک روی دیوار گچی و یا هر سطوح گچی دیگر نقاشی کنید.
سطح دیوار گچی معمولا صاف است. به همین دلیل می تواند یک بوم عالی برای نقاشی باشد. اما تمایل به جذب آب و سطح صاف می تواند روند ادامه اجرای رنگ اکریلیک را روی آن را دشوار کند. اگر می خواهید روی سطوح گچ نقاشی کنید، رنگ های اکریلیک پایه آب بهتر عمل می کنند. از آنجایی که گچ تمایل به جذب آب از رنگ دارد، لایه های نازک رنگ اکریلیک مناسبترین هستند.
اما اگر سطح شما آماده است و زمان کافی برای خشک شدن به آنها می دهید، می توانید از رنگ اکریلیک ویسکوزیته بالا یا رنگ های ضخیم دیگر نیز استفاده کنید.

رنگ های اکریلیک ویسکوزیته بالا

اگر قصد نقاشی واجرای رنگ با رنگ اکریلیک سنگین (ویسکوزیته بالا) را دارید، باید مراقب باشید. گچ باید یک پوشش خوب از آستر و یک لایه پایه داشته باشد.

رنگ های اکریلیک با ویسکوزیته پایین

رنگ های اکریلیک با ویسکوزیته پایین روی گچ بسیار خوب عمل می کنند. از آنجایی که میزان آب بسیار زیاد دارند، حتی می توانید مستقیماً از این رنگ استفاده کنید. اما دقت کنید که از این رنگ روی لایه گچ مرطوب استفاده نکنید.

رنگ اکریلیک روی دیوار گچی

چه نوع رنگ دیگری را می توان روی سطوح گچی استفاده کرد؟

در انتخاب رنگ مناسب برای رنگ آمیزی اکریلیک روی دیوار گچی باید مراقب باشید. از آنجایی که گچ، آب موجود در حلال را از رنگ خارج می کند، باید رنگ را رقیق کنید؛ تا به آن کمک کنید تا با گچ پیوند قوی ایجاد کند و لایه پوسته پوسته ایجاد نشود.
می توانید از رنگ لاتکس یا رنگ اکریلیک پایه آب برای گچ استفاده کنید. قبل از خرید رنگ از مناسب بودن آنها برای رنگ آمیزی روی لایه گچ اطمینان حاصل کنید. دستورالعمل پشت رنگ را بخوانید تا مطمئن شوید که رنگ مناسب را خریداری می کنید.

قبل از رنگ آمیزی از چه چیزی روی گچ استفاده کنیم؟

قبل از اجرای رنگ روی سطح گچی، باید آن را آماده کنید تا رنگ پوسته پوسته نشود یا خیلی سریع خشک نشود. رنگ باید روی لایه گچ بنشیند تا پوششی صاف ایجاد کند.

چه مدت باید قبل از اعمال رنگ اکریلیک روی گچ صبر کنید؟

گچ مستعد جذب آب است. اگر گچ شما کاملا خشک نشده باشد، نمی توانید آن را به درستی رنگ کنید. پس از استفاده از گچ بر روی دیوار یا اثر هنری، باید اجازه دهید تا سفت شود. اینکه چقدر طول می کشد بستگی به ضخامت و قوام لایه گچ دارد. اگر می خواهید روی گچ جدید نقاشی کنید باید چند هفته قبل از شروع کار رنگ آمیزی به آن فرصت دهید. اگر عجله دارید، می توانید بعد از یک هفته رنگ آمیزی را امتحان کنید. اما قبل از اینکه وارد رنگ آمیزی شوید، روی یک قسمت کوچک رنگ کنید تا نتیجه را مشاهده کنید.

اگر قرار است روی گچ قدیمی کار کنید، لازم نیست هفته ها صبر کنید تا خشک شود. پس از تمیز کردن سطح، می توانید پرایمر بزنید و بلافاصله رنگ آمیزی را شروع کنید.

مراحل نقاشی رنگ اکریلیک روی گچ

  • خشک شدن گچ

قبل از شروع فرآیند رنگ آمیزی، باید گچ را به طور کامل برانید. اگر لایه گچی جدید است، باید حداقل یک هفته قبل از شروع کار رنگ صبر کنید.
اگر لایه ضخیم باشد، ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشید. برای لایه گچ قدیمی، به زمان اضافی برای خشک کردن آن نیاز ندارید. می توانید از این مرحله صرف نظر کنید و به سراغ آستر کاری گچ بروید.
پس از خشک شدن گچ در صورت نیاز به ترک یا سوراخ، آن قسمت ها را با پرکننده پر کنید و با سمباده 180 روی آن سنباده بزنید. سنباده زدن سطح را یکدست می کند. در نتیجه رنگ اکرلیک روی دیوار گچی بهتر می چسبد و نتیجه مطلوب تری را ارائه می دهد.

  • پرایمر زدن

پس از سنباده زدن، یک لایه آستر اضافه کنید. اگر می خواهید از رنگ اکریلیک استفاده کنید می توانید از آستر رنگ اکریلیک استفاده کنید. اما برای سطوح گچی بزرگتر بهتر است از دستگاه مه پاش استفاده کنید.

رنگ اکریلیک روی دیوار گچی

  • رنگ زدن روی گچ

پس از اتمام آستر کاری سطح، نوبت به رنگ آمیزی روی آن می رسد. طرح را مشخص کنید و شروع به نقاشی کنید. برای داشتن یک روکش صاف، می توانید به جای رنگ ضخیم از چندین لایه نازک رنگ استفاده کنید. بهترین رنگ اکریلیک برای گچ را انتخاب کنید که مناسب ترین رنگ برای هدف شما باشد.

  • آب بندی رنگ

اگر می خواهید لایه رنگ اکریلیک را آب بندی کنید، باید صبر کنید تا خشک شود. سپس روی آن را با لاک پلیمری یا لاک اکریلیک بپوشانید. لاک، لایه رنگ را از گرد و غبار و محیط بیرونی محافظت می کند.
چه مجسمه گچی باشد، چه اثر هنری یا دیوار گچی بیرونی، بهتر است رنگ را آب بندی کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. اما آب بندی الزامی نیست. رنگ اکریلیک حتی بدون آب بندی مدتی دوام می آورد. آب بندی به عنوان یک سپر محافظ عمل می کند و رنگ را برای مدت طولانی تری سالم نگه می دارد.

چگونه رنگ اکریلیک را روی گچ را آب بندی کنیم؟

آب بندی رنگ اکریلیک روی دیوار گچی، به ماندگاری بیشتر آن کمک می کند. اگر مجسمه، قاب یا چاپی را با استفاده از گچ ایجاد می‌کنید و می‌خواهید سال‌ها زیبا بمانند، آب بندی کردن رنگ پس از خشک شدن یک مرحله ضروری است.
می توانید از لاک پلیمری با تثبیت کننده نور ماوراء بنفش استفاده کنید. بهتر است از پلیمر اکریلیک متشکل از آب استفاده کنید تا رنگ در برابر گرد و غبار مقاوم و محافظت شود.

کلام آخر

شرکت رنگسازان غرب با چند دهه سابقه درخشان تولیدکننده انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و ترافیک می باشد. همچنین ارائه دهنده اجرای رنگ اکریلیک نما، اجرای رنگ اپوکسی، اجرای رنگ ترافیک سرد و گرم می باشد.
برای مشاوره تخصصی و اجرای رنگ روی سطوح مختلف تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *